Letošní výsledky jsou podle nás asi o něco lepší než výsledky loňské, ale i tak nám jsou některá rozhodnutí akademiků proti srsti. Totální ignorace filmových skvostů jako je Wind River či The Disaster Artist (první kvůli produkci Harveyho Weinsteina, druhý kvůli nedoloženým obviněním ze sexuálního obtěžování), či téměř úplná ignorace výtečné komiksovky Logan, která měla být jednoznačně nominovaná v hlavní kategorii pro nejlepší film, nám dost vadí. Rozhodovat by měla především filmová kvalita a to bohužel tak úplně neplatí. Ceny už ovšem byly rozdané, vášně ochladly, chleba není levnější a svět se holt točí dál. 🙂 Pojďme si s odstupem ještě připomenout výsledky některých důležitých kategorií v tradiční oscarové Páteční podvečerní.
NEJLEPŠÍ FILM
1. Tvář vody – minirecenze
2. Call Me By Your Name – minirecenze
3. Tři billboardy kousek za Ebbingem – minirecenze
4. Nit z přízraků – minirecenze
5. Dunkerk – minirecenze
6. Uteč – minirecenze
7. Lady Bird – minirecenze
8. Nejtemnější hodina – minirecenze
9. The Post – minirecenze
Náš komentář: Při pohledu na seznam nominovaných filmů vidíme minimálně pět lepších snímků než je romantické sci-fi drama Tvář vody (čísla 2-6). Je trochu škoda, že ze všech těch skvělých filmů osobitého tvůrce Guillerma Del Tora vyhrál jeden z těch nejméně odvážných, ale tahle sázka na jistotu se prostě akademikům líbila. Nám úplně ne, ale špatný film to zase není. Perlička na závěr: loni sbíral ceny (nad)průměrný Moonlight, ale letos téměř kompletně ostrouhalo vynikající Call Me By Your Name – jeden z největších paradoxů loňského a letošního ročníku Oscarů…
NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
1. Gary Oldman (Nejtemnější hodina)
2. Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)
3. Daniel Day-Lewis (Nit z přízraků)
4. Daniel Kaluuya (Uteč)
5. Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
Náš komentář: Asi zasloužené a především zcela očekávané vítězství slavného herce. Gary Oldman už měl Oscara dostat mnohem dřív, ale lepší pozdě než nikdy. Škoda jen, že to nebylo za roli v nějakém excelentním filmu. Cenu bychom si dovedli představit i pro mladého Timothéa Chalameta či zkušeného Daniela Daye-Lewise. Jejich výkony se definitivně řadí mezi ty nejlepší ukázky hereckého řemesla v minulém roce. Nemůžeme hodnotit výkon Denzela Washingtona, poněvadž jsme jeho snímek s divným názvem neviděli a nic se na tom pravděpodobně nezmění ani v budoucnu.
NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
1. Frances McDormand (Tři billboardy kousek za Ebbingem)
2. Margot Robbie (Já, Tonya)
3. Saoirse Ronan (Lady Bird)
4. Meryl Streep (The Post)
5. Sally Hawkins (Tvář vody)
Náš komentář: Frances McDormand perfektně zvládla roli zavilé drsňačky a cenu si zasloužila, ale nás ještě více zaujala Margot Robbie v životopisném dramatu Já, Tonya. Nadaná australská herečka už od své památné role ve Vlkovi z Wall Street opravdu válí, sází jednu skvělou roli za druhou a její poslední úloha byla opravdu pamětihodná. Tak snad příště – jsme přesvědčení o tom, že se nejedná o její poslední nominaci. Zajímavost: 21. nominace pro Meryl Streep. Zatím proměnila „pouze“ tři… 😀
NEJLEPŠÍ REŽIE
1. Guillermo Del Toro (Tvář vody)
2. Paul Thomas Anderson (Nit z přízraků)
3. Jordan Peele (Uteč)
4. Christopher Nolan (Dunkerk)
5. Greta Gerwig (Lady Bird)
Náš komentář: Ono by to mohlo vypadat, že Guillermovi Del Torovi nefandíme, ale není to tak. Jeden z našich oblíbených tvůrců si zaslouží nejedno ocenění, ale prostě nám trochu vadí, že to je zrovna za tak standardní podívanou jako je Tvář vody. Holt krásná ukázka ambivalence. 🙂 Po zhlédnutí Nitě z přízraků máme jasno o tom, že měl vyhrát Paul Thomas Anderson. Ten už dlouhodobě dokazuje, že je jedním z nejlepších režisérů současnosti a potvrdil to i v jeho nejnovějším filmu.
NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Sam Rockwell (Tři billboardy kousek za Ebbingem)
2. Woody Harrelson (Tři billboardy kousek za Ebbingem)
3. Richard Jenkins (Tvář vody)
4. Willem Dafoe (The Florida Project)
5. Christopher Plummer (Všechny prachy světa)
Náš komentář: Tady není o čem. Oba „vedlejší“ herci ze Tří billboardů kousek za Ebbingem zahráli výtečně a přáli jsme to oběma. Woodymu Harrelsonovi možná trošku víc, ale nebuďme hnidopichové a konečně si řekněme, že jsme s výsledky jedné kategorie zcela spokojeni. 🙂
NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Allison Janney (Já, Tonya)
2. Lesley Manville (Nit z přízraků)
3. Laurie Metcalf (Lady Bird)
4. Octavia Spencer (Tvář vody)
5. Mary J. Blige (Mudbound)
Náš komentář: Tady nám to bylo celkem jedno, avšak ne proto, že by herečky předvedly všední výkony, ale právě naopak. Roli Mary J. Blige v historickém dramatu Mudbound nemůžeme hodnotit, ale ostatní čtyři herečky jsme viděli a každá z nich by si zasloužila cenu. Dobrácká uklízečka Octavie Spencer, distingovaná sestra Lesley Manville, přísná matka Laurie Metcalf či ještě přísnější matka Allison Janney jsou bezvadné a skvostně zahrané postavy.
NEJLEPŠÍ KAMERA
1. Roger Deakins (Blade Runner 2049)
2. Hoyte van Hoytema (Dunkerk)
3. Bruno Delbonnel (Nejtemnější hodina)
4. Dan Laustsen (Tvář vody)
5. Rachel Morrison (Mudbound)
Náš komentář: Největší oscarová křivda byla konečně odčiněna. Opravdu absolutně nechápeme, proč jeden z nejlepších kameramanů všech dob získal svého prvního Oscara až teď (14. nominace…), ale konečně se tak stalo. Ostatní pánové také předvedli precizní kameramanské řemeslo, ale Roger Deakins si to prostě zasloužil nejvíc. No a každý Oscar pro Blade Runnera je Oscar podle našeho gusta.
NEJLEPŠÍ HUDBA
1. Alexandre Desplat (Tvář vody)
2. Jonny Greenwood (Nit z přízraků)
3. Hans Zimmer (Dunkerk)
4. John Williams (Star Wars: Poslední z Jediů)
5. Carter Burwell (Tři billboardy kousek za Ebbingem)
Náš komentář: Hudba v Niti z přízraků od Jonnyho Greenwooda byla opravdu dokonalá a už ani nepamatujeme, kdy jsme si naposledy takto užili i poslech nějakého filmu. Opravdová lahoda pro uši. Alexandre Desplat se ale také předvedl a můžeme potvrdit, že soundtrack Tváře vody jednoznačně patří mezi nejsilnější stránky tohoto filmu. A další perlička na závěr: John Williams si připsal již svou 44. nominaci (zatím vyhrál „jen“ pětkrát). Co dodat.
NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY
1. Blade Runner 2049
2. Válka o planetu opic
3. Star Wars: poslední z Jediů
4. Strážci Galaxie Vol. 2
5. Kong: Ostrov lebek
Náš komentář: Tohle byla nesmírně nabitá kategorie. Každý z nominovaných filmů loni posouval technické limity a vizuální efekty jsou opravdu každý rok lepší a lepší. Obrovská monstra v Kongovi, úchvatné planety ve Strážcích, rozliční mimozemšťané ve Star Wars, dokonalé opice ve Válce o planetu opic či dechberoucí holografické projekce ve vítězném Blade Runnerovi – to je už opravdu silný důkaz toho, jak moc jsme se za ta léta posunuli.
Náš oscarový servis je už téměř kompletní. Na závěr už pouze krátce zmíníme výsledky některých dalších zajímavých kategorií. Nejlepší animák: Coco, nejlepší adaptovaný scénář: James Ivory (Call Me By Your Name), nejlepší původní scénář: Jordan Peele (Uteč), nejlepší kostýmy: Mark Bridges (Nit z přízraků), nejlepší píseň: Remember Me (Coco). Za rok opět zhodnotíme výsledky a snad se s nimi ztotožníme zase o něco více než letos. Příště opět na počtenou!
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře