16. Páteční podvečerní… o nové zlaté éře plošinovek

Vítame Vás u šestnácté Páteční podvečerní, která se bude zabývat novodobou zlatou érou herního žánru plošinovek, které dnes zažívají doslova renesanci. První skvělé období těchto her nastartoval na počátku devadesátých let první Princ z Persie – plošinovka, kterou nepochybně znají i mnozí nehráči. Zhruba do konce devadesátých let vznikalo neustále velké množství příslušníků tohoto žánru, jenže s příchodem nového tisíciletí, jenž značil velký nástup 3D akcí a RPGček se situace změnila a plošinovky ustoupily témeř na deset let do pozadí na okraj hráčského zájmu. Ovšem kruh se opět uzavřel a zhruba od konce minulého desetiletí opět začalo vznikat množství kvalitních skákaček, přičemž na ty nejlepší Vás dnes upozorníme, jelikož se veskrze jedná o vynikající a dobře hratelné hry. Nespornou výhodou plošinovek totiž také je jejich nenáročnost, a to jak ta hardwarová, tak i na pochopení. No a pokud tvůrci přidají ještě nadstavbu v podobě vybroušených (a léty prověřených) herních mechanismů a například nějaký ten originální nápad, tak není co řešit. 🙂

trine 2

 

Jednou z prvních plošinovek, která po dlouhé době zaznamenala velký úspěch, byla výborná fantasy skákačka Trine z roku 2009, v níž hráč ovládal tři hrdiny, mezi kterými šlo přepínat a používat jejich různé dovednosti k dalšímu postupu úrovněmi. Následující rok byl už poměrně bohatý – vyšla v něm například zajímavá plošinovka s legendárním ježkem Sonic the Hedgedog, akční Metal Slug či velmi obtížný Super Meat Boy. V roce 2011 vyšlo očekávané Trine 2, které oproti prvnímu dílu přineslo zdokonalenou grafiku, a také něco nových prvků a vylepšení. O rok později vyšel ke Trine 2 datadisk Goblin Menace. Dalšími zajímavými hrami z tohoto roku byly ještě nadstandarně dobře prijaté mysteriózní Limbo a v neposlední řadě také kuriózní Terraria – funkční kříženec rpgčka, budovatelské hry a plošinovky. Ta je mimojiné dostupná na všechny myslitelné platformy, a to i včetně těch mobilních (iOS, Android, Windows Phone).

raymann web

 

V roce 2012 se po delší době vrátil ikonický hrdina Rayman, konkrétně ve vytříbené plošinovce Rayman Origins od francouzského Ubisofu. Za zmínku z tohoto období stojí také stealthová Mark of the Ninja a solidní sci-fi zombárna Deadlight. Poté přišel rok 2013, který s přehledem můžeme označit za dosavadní vrchol novodobé zlaté éry plošinovek. Za pravdu nám dá následující stručný výčet – vynikající Rayman Legends, kouzelný Dust: An Elysian Tail, logický FEZ, duo obtížných roguelike her (subžánr, v němž začínáte po smrti odznova a zkoušíte se dostat co nejdál) Spelunky a Rogue Legacy, a také The Swapper, logická originální sci-fi plošinovka s nadstavbou v podobě skvělého příběhu s velkým existenciálním přesahem. Vynikající na plošinovkách z tohoto bohatého roku je nepochybně to, že každá z nich nabízí odlišný herní zážitek a hráč si tak snadno může najít tu, která se mu hraje nejlíp. Samozřejmě poté co je všechny vyzkouší. 🙂

never alone web

 

V navazujícím roce 2014 si tvůrci plošinovek přecejen vzali menší oddech. Vyšla například oceňovaná protiválečná This War of Mine (my jsme z ní tak nadšení nebyli), oldschoolový Shovel Knight a naučná plošinovka Never Alone (ta nás pro změnu příjemně překvapila). Byl to ovšem jen pomyslný klid před bouří, která se strhla v roce letošním. Ještě totiž ani neskončilo první čtvrtletí a už vzniklo několik pozoruhodných plošinovek. V únoru například vyšel vizuálně vytříbený antický Apotheon, také těžká sci-fi BLACKHOLE od českého studia FiolaSoft, a na konci měsíce se na naše monitory vrátil mimozemšťan Abe ve hře Oddworld: New ‚n‘ Tasty! – remaku legendární plošinovky Oddworld: Abe’s Oddysee. Před pouhými deseti dny také vyšla vynikající Ori and the Blind Forest – rozhodně jedna z nejlepších plošinovek nejen z tohoto článku, ale i vůbec. Oriho jsme také náležitě ocenili v nedávné minirecenzi.

abe web

Letošek začal skutečně nadějně a už nyní je jasné, že se dočkáme dalších skvělých plošinovek. Brzy má vyjít například třetí díl Trine, představitel série, která dost možná novodobý boom plošinovek nastartovala. Nepochybně budou také vycházet i další zástupci tohoto obrozeného herního žánru, který přináší nám hráčům radost již několik dekád. My tyto hry budeme bedlivě sledovat a přinášet Vám další minirecenze, tak jako doposud. Nyní už šestnáctná Páteční končí, za týden opět na přečtenou!

 

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář