159. Páteční podvečerní… o nejlepších krátkých filmech druhé poloviny roku 2017

      Půlrok se s půlrokem sešel a opět tu pro vás máme výběr těch nejlepších krátkometrážních snímků za posledních šest měsíců. Jako obvykle jsme mohli čerpat z početného zástupu zajímavých animáků, které v našem žebříčku také zaujímají zásadní pozice. V poslední době také začalo vznikat více krátkometrážních minisérií a různých filmečku na pokračování, což je trend, který se nám velmi zamlouvá. Žánr krátkých filmů se zajímavě vyvíjí a my tento vývoj budeme sledovat i nadále. Nyní už ale začněme s připomenutím nejlepších, nedávno natočených, zástupců tohoto dynamického žánru.

 

1. Farewell

Pravděpodobně nejlepší letošní animák. Tento snímek na nás opravdu silně zapůsobil, a to jak svou technickou kvalitou, tak i působivě podaným sdělením. Příběh o o tom, jak se mladá umělkyně potýká se svou ztrátou, je nesmírně dojemný a během nějakých sedmi minut dodá více emocí, než většina celovečerních dramat. Opravdu krásný filmový počin.

2. Série ADAM

Co všechno lze vyždímat z herního enginu Unity. Právě to a mnohem více nám ukazuje postapokalyptická trilogie ADAM, kterou pod svou záštitu přebrali filmaři (animátoři) z projektu Oats Studios. Každý díl má své kouzlo, avšak nás nejvíce bavila nedávno vydaná třetí epizoda. Je sice zdaleka nejkomornější, ale ten jeden dialog opravdu stojí za to. Samotný závěr je velmi silný.

3. To Build a Fire

Přesně takto si představujeme příběh od Jacka Londona. Jeden muž, jeden pes, yukonská divočina, krutá zima a těžký boj o přežití. Na tomto titulu oceňujeme nejen netradiční (a velmi pěkný) styl animace, ale také onen prostý fakt, že přesně tento typ filmu je v animovaném světě nedostatkovým a velmi ceněným „zbožím“. Důkazem budiž četná ocenění z všemožných filmových festivalů.

4. Filmy od Oats Studios (Rakka, Zygote, Firebase)

Díky Oats Studios nebyla nouze ani o nadstandardní hrané kraťasy. Když do tria svých filmů sežene takové herecké hvězdy jako je Dakota Fanning či Sigourney Weaver, režisérské hvězdy jako je Neill Blomkamp a dodáte i vysoké produkční hodnoty podpořené dobrým scénářem, tak se pohybujete už na opravdu vysoké úrovni. Tomuto sympatickému projektu věštíme velmi zářivou budoucnost.

5. Demon´s Bridge

Máme radost, že se v žebříčku umístil i český zástupce. Filmečků se zaklínačem Geraltem v hlavní roli sice vzniká opravdu hodně, ale tuzemský příspěvek se řadí mezi ty nejlepší. Především díky hutné atmosféře, profesionální kameře a precizně propracované choreografii soubojů. Aby také ne, když se na filmu podíleli i profesionální šermíři ze skupiny Merlet.

      Letošek byl z hlediska kvality a zajímavosti v rámci krátkých filmů velmi dobrým rokem. Ta spousta povedených animáků, akčňáků či humorných snímků nás opravdu těší a jsme už velmi zvědaví na to, co nám přinese nadcházející rok. Nějaký ten krátký filmeček s velkou filmovou hvězdou by  jistě bodl, ale určitě nepochybujeme o tom, že se bude žánr vyvíjet ke všeobecné spokojenosti. Nezapomeňte se občas na nějaký krátkometrážní film podívat – má to smysl. 🙂 Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář