157. Páteční podvečerní… o nejlepších listopadových titulech na Recenzone

      Spousta seriálových fandů už dávno ví, že právě podzim představuje dost možná nejsilnější období roku, ve kterém mají premiéru ty největší hity. Letos tomu nebylo jinak. V září jsme sice měli o něco vlažnější rozjezd, avšak říjen už byl o něco lepší a listopad je asi nejlepším měsícem roku z hlediska celkové kvality všech zhlédnutých seriálových titulů. A není žádným velkým překvapením, že za to „může“ Netflix, o jehož tvorbě jsme se v minulé Páteční podrobně rozepsali. V dnešním 157. díle se pro změnu ohlédneme za nejlepšími listopadovými tituly. Mezi ně patří nejen už zmiňované seriály, ale i nějaký ten film, hra či kniha. Velkou pozornost věnujeme i nadcházejícím titulům, na něž se můžeme těšit v oblíbeném posledním měsíci roku. Prosinec už je tu a Vánoce klepou na dveře!

 

1. Mindhunter

Když si něco „vezme do ruky“ tvůrce David Fincher, tak z toho je zpravidla něco precizního, podmanivého a často i kriminálně laděného. Mindhunter tyto kritéria naplňuje a přidává i něco navíc. Třeba stylovost, detailně propracovanou psychologii postav a hutné napětí. Tady se holt hraje první seriálová liga a čekání na další ročník bude až nepříjemně dlouhé. Jeden z nejlepších seriálů roku.

Mindhunter: minirecenze

 

2. Punisher

Punisher bude také ve výročních žebříčcích velmi vysoko. Oproti Mindhunterovi se přecejen jedná o divácky přístupnější seriál tradičnějšího ražení, avšak u nás je „až“ na druhém místě. Nová anabáze Franka Castlea nabízí nejen drsnou akci a chytlavý příběh, ale i silné emoce. Každý se zde něco najde, ale připravte se, že dění na obrazovce bude velmi vypjaté a často až fyzicky bolestivé.  Punisher nebere žádné ohledy a s buldočí zarputilostí si razí cestu k cíli.

Punisher: minirecenze

 

3. Stranger Things: druhá řada

Až třetí místo pro druhou řadu Stranger Things? I takové věci se občas dějí. Listopadová konkurence byla opravdu nekompromisní. Oblíbená parta hrdinů z amerického maloměsta ovšem přichází s další skvělou řadou, ve které opět půjde o život. Je tam tradičně silný retro feeling, má to vytříbenou mysteriózně-hororovou atmosféru a hraje tam kupa sympatických herců. Novodobá (oldschoolová) klasika.

Stranger Things: druhá řada – minirecenze

 

4. Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Datadisk k jedné z nejlepších letošních her už byl tak nějak předurčen k tomu, aby se umístil na vysokých pozicích mezi nejlepšími podzimními hrami. A je tomu tak. Za pět stovek dostanete nadstandardní porci zábavy v čarokrásných „zamrzlých divočinách“. Po dohrání jsme ale zjistili jeden důležitý fakt – bylo moc fajn si opět zahrát za Aloy. Když se nad tím zamyslíme, tak to je jedna z nejlepších ženských hrdinek ve hrách vůbec.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds – minirecenze

 

5. Nemilovaní

Tohle bolelo a hodně. Ruské drama Nemilovaní je značně tíživou a syrovou podívanou, kterou opravdu  nechcete a ani nemůžete vidět každý den. Jednou za čas ale člověk může mít chuť na podobný typ filmu. Nemilovaným rozhodně nelze upřít vysokou kvalitu a to jak technickou, hereckou a příběhovou. Režisér Zvjagincev si opravdu libuje v drsných příbezích z drsných míst. Co asi bude následovat po drsných příbězích z odlehlého pobřeží Barentsova moře a z betonové džungle Moskvy? Že by drsný příběh ze Sibiře, Kamčatky, Kavkazu či Sachalinu? 🙂

Nemilovaní: minirecenze

 

     Na pomyslném šestém místě by se těsně umístila výborná česká knižní space opera Mráz a hry od autorského dua Hlávka-Vybíralová, ale u nás hraje hlavní roli tradiční top pětka. Knihu každopádně doporučujeme. Zkrátka v listopadu nepřišli ani hráči, poněvadž si mohli zahrát chytlavé akce jako je Wolfenstein: The New Colossus či Call of Duty: WWII. V obou případech se tak trochu jedná o návrat ke kořenům, ať už žánru či série. Ještě nekončíme ani se seriály. Dalším z doporučených titulů je třetí řada psychologického vztahového dramatu Affair, ikdyž se bohužel nevyrovná excelentním předešlým sezónám. No a pokud jste filmový fanda a zrovna nemáte náladu na vyhrocená ruská dramata, tak vám můžeme nabídnout podstatně odlehčenější filmový materiál. Například vizuálně skvostné sci-fi Valerian a město tisíce planet, ucházející komiksovku Liga spravedlnosti či finskou dramedii Druhá strana naděje.

 

      V prosinci bude mít premiéru osmý díl Hvězdných válek s podtitulem Poslední z Jediů (od 14.12.),  což je jednoznačně nejočekávanější film posledního měsíce tohoto roku. Dále se těšíme na dobrodružnou fantasy Jumanji: Vítejte v džungli! (od 21.12.),  fantasy kriminálku Bright (od 22.12.), a také na sportovní retro drama Borg/McEnroe (od 28.12.). Německé mysteriózní drama Dark (od 1.12.), druhá řada historického seriálu The Crown (od 8.12.) a historická minisérie Gunpowder (od 18.12.) – to jsou zase nejočekávanější prosincové seriály. Herní nadšenci budou moct v prosinci dohánět nějaké ty předešlé resty, avšak taková realtime fantasy strategie s prvky rpg Spellforce 3 (7.12.) by nemusela být špatná. A na pultech obchodů se objeví i zajímavé nové knihy. Například postapo scifko Rázová vlna (třetí díl série SPAD, od 7.12.) a epická fantasy Pád Světla (druhý díl série Charkanas, 15.12.). V prosinci nikdy nebývá o zábavu nouze a nejinak tomu bude i letos. Mějte se fajn a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář