153. Páteční podvečerní… o nejlepších říjnových titulech na Recenzone

      Vítejte u 153. dílu Páteční podvečerní, ve kterém se ohlédneme za těmi nejlepšími říjnovými tituly, a také se ještě podíváme do blízké budoucnosti na očekávané listopadové hity. Říjen doslova přetékal kvalitními filmy a tento fakt se velmi výrazně projevil ve složení hlavní „top pětky“. Hned čtyři pozice obsadily filmy, přičemž ve třech případech se jedná o thrillery. Holt žánr, který je dlouhodobě v popředí diváckého zájmu a v dohledné době se na tom určitě nic nezmění. Za nás určitě dobrá vyhlídka. V říjnu nebyla nouze ani o zajímavé seriály, hry a knihy, které budeme houfně zmiňovat v předposledním odstavci. Bude toho jako obvykle hodně, takže už nemeškejme čas a s chutí se pusťme do oblíbené rekapitulace. 🙂

 

1.  Blade Runner 2049

S odstupem času je to ještě větší pecka, než krátce po projekci. Opravdový audiovizuální skvost, který prostě musíte vidět na velkém plátně – film se stále ještě promítá. V minirecenzi jsme celkem důkladně probrali hlavní klady nového Blade Runnera, ale jeden další a podstatný plus jsme zapomněli zmínit. Snímek disponuje nosnou romantickou linkou, která je v mnoha momentech nesmírně působivá a silně emotivní. Když se jako už značně zkušený a ostřílený divák přistihnete, jak vás značně dojímá krásně vykreslený vztah replikanta s hologramem, tak to je jasná známka dvou věcí. Za prvé jste tak trochu citlivka a za druhé se skutečně díváte na mimořádné dílo. 

Blade Runner 2049: minirecenze

 

2. Brawl In Cell Block 99

A tohle pro změnu není nic pro citlivky. Extrémně syrový snímek z vězeňského prostředí se nepochybně řadí mezi nejpůsobivější filmy tohoto roku. Jak herecky, tak i příběhově a vlastně i vizuálně, poněvadž zdejší minimalistické nasnímání k filmu sedí jak něco na hrnec. Velmi nás ovšem těší prudký kariérní vzestup Vince Vaughna, který se po početných komediálních eskapádách dal na charakterní herectví a jde mu to opravdu skvěle. Jeho roli neortodoxního recidivisty, který celkem rovnoměrně předvádí své silné rétorické schopnosti a možná ještě silnější likvidační dovednosti, bychom se nebáli označit jako roli životní.

Brawl In Cell Block 99: minirecenze

 

3. Knižní série SPAD

První dvě knihy této akční postapo série jsou opravdu výtečné a třetí část, která vyjde již velmi záhy, bude také jistě stát za to. Po bližším seznámení s tvorbou českého spisovatele Františka Kotlety opravdu nemáme žádné obavy o kvalitu jeho následujících děl. Jeho knihy se čtou opravdu dobře a je velmi (a lehce paradoxně) osvěžující číst o místech, která člověk opravdu zná. Děj se neodehrává v nějakém americkém velkoměstě či v zapomenuté pustině někde na konci světa, ale přímo v českých reáliích. Zavítáme tedy do Prahy, do Brna, na Šumavu, na Vysočinu či do Polska a nás tyto výpravy opravdu baví.

SPAD: minirecenze

 

4. Wind River

Stará známá pravda říká, že méně je někdy více a podle nás se to ve valné míře projevuje i v současných filmech. Například i v kriminálním thrilleru Wind River. Je pravda, že se jedná o velmi komorní podívanou, ve které nevystupuje moc postav a je postavena na relativně jednoduché zápletce – to bez debaty. Vůbec to ale není na škodu, když je taková podívaná podpořena skvostnou výpravou, pozvolna budovanou atmosférou a precizními hereckými výkony. Jo, a taky je tam zřejmě akční scéna roku, což také není málo. Každopádně skvělý film.

Wind River: minirecenze

 

5. Thor: Ragnarok

Bylo to těsné, ale nakonec třetí Thor pokořil konkurenci zde na webu a protlačil se za pět dvanáct na páté místo. Je to prostě skvělá akční sci-fi jízda, která u nás boduje jistým rozvrácením tradičního hrdinského rázu marvelovek. Opět tam sice je tuna postav, zase to hraje všemi barvami a znovu to v nás zkouší vyvolat dojem osudovosti, ale vůbec nám to nevadí, hlavně díky novým dominantním a ozvláštňujícím prvkům. Nahláškovaná superhrdinská komedie. To je to nejpřiléhavější označení pro novou anabázi našeho oblíbeného kladiváře. 🙂

Thor: Ragnarok – minirecenze

 

      Aby těch bezvadných filmů ještě nebylo málo, tak tento odstavec začneme výčtem dalších bezvadných filmů. Určitě neuděláte chybu, pokud se podíváte na původního Blade Runnera, který od roku 1982 opravdu neztratil téměř nic ze svého kouzla (ne že bychom to v té době mohli posoudit…:)). Nejen milovníci hor jistě ocení parádní slovenský dokument Sloboda pod nákladom a akční fandové si zase užijí originální snímek Wheelman. Zdali uděláte chybu v případě projekce akční komediální taškařice Killing Gunther nedovedeme zcela posoudit. Pravděpodobně se to ale bude odvíjet od toho, jak moc jste velkými fandy jednoho bývalého kalifornského guvernéra. No a v říjnu už jsme se konečně dodívali i na nějaké zajímavé seriály! Doporučit můžeme jak detektivní scifárnu Já a robot, tak i první dvě řady historicko-romantické epopeje Cizinka. Hráčům, kteří dovedou i po půlnočním probuzení s jistotou odříkat hlavní lokace a postavy z her od studia Piranha Bytes, doporučujeme rpgčko Elex. A máme tu i další zajímavý tip pro čtenáře – komiksová fantasy Zaklínač: Prokletí vran je hodně fajn.

 

    Na závěr si dáme tradiční výhled na další měsíc. V právě probíhajícím listopadu se můžeme těšit na několik zásadních premiér. Mezi seriály si určitě nenecháme ujít dvě novinky, jimiž jsou drsný thriller The Punisher (17.11.) a western Godless (22.11.). Samozřejmě se podíváme také na pátou řadu Vikingů (29.11.), ze které pochází i obrázek nad odstavcem. Jeho obsah nás velmi těší: snad bude mít „pouštní“ linie co nejvíce prostoru. Co se listopadových filmových premiér týče, tak tam nás nejvíce zajímá hvězdně obsazená detektivka Vražda v Orient expresu (9.11.), komiksový blockbuster Liga spravedlnosti (16.11.) a sci-fi thriller 7 životů (30.11.). Ani hráči nebudou mít v tomto měsíci o zábavu nouzi. Právě dnes vychází jedna z nejočekávanějších her roku, druhoválečná akce Call of Duty: WWII, a zhruba v půlce měsíce vyjde další herní hit, konkrétně sci-fi akce Star Wars: Battlefront II. S nástupem krátkých dní a dlouhých nocí se tato bohatá nabídka jistě bude hodit, že? Dnes už toho ale bylo napsáno více než dost. Příjemně se bavte během sledování, hraní či čtení vámi vybraného titulu a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář