152. Páteční podvečerní… o nejočekávanějších českých filmech

Potvrzení obsazení slavného amerického herce Harveyho Keitela do jedné z rolí připravovaného historického filmu Nabarvené ptáče od režiséra Václava Marhoula  představuje jednu z nejzajímavějších filmových zpráv tohoto roku. No a vzhledem k tomu, že už nějaký ten pátek jsme zde na webu nepřipravili nějaké ryze české téma, tak dnes vše napravíme a seznámíme vás s nejočekávanějšími českými snímky. Řádně jsme prozkoumali seznam nadcházejících projektů předních českých tvůrců a vybrali jsme ty nejzajímavější. A máme se na co těšit…

Prvním snímkem je právě historické drama Nabarvené ptáče, které režisér Václav Marhoul (Tobruk) točí podle stejnojmenné předlohy od polského spisovatele Jerzy Kosińského. Mnohavrstevný příběh se odehrává na polsko-ukrajinském pomezí během Druhé světové války a jeho hlavním hrdinou je malý židovský chlapec. Film bude černobílý, tvůrci disponují na české poměry obrovským rozpočtem 160 miliónů Kč a jedny z dalších rolí, vyjma zmiňovaného Harveyho Keitela, ztvární matadoři Stellan Skarsgård a Udo Kier. České premiéry se dočkáme v září roku 2019. No a pak tu máme historický velkofilm Jan Žižka od Petra Jákla. Má se jednat o nejdražší český film všech dob, který se právě nachází ve fázi  předprodukce a samotné natáčení by mělo začít v květnu v příštím roce. Režisér, scénárista a producent v jedné osobě Petr Jákl chce do hlavních rolí obsadit věhlasné zahraniční herce a natáčet se bude převážně v Česku.  Datum premiéry ještě neznáme, ale pravděpodobně se bude jednat o konec roku 2019 či rok 2020. Moc se těšíme také na pokračování mysteriózních sérií Ďáblova lest a Ztracené brána od režiséra Jiřího Stracha. Nový trojdílný cyklus ponese název Krev démona a opět se v něm vrátí na scénu všechny hlavní postavy v čele s doktorem Runou. Děj bude mít tentokrát spojitost s tajemným řádem templářů. Premiéra vzhledem k momentálnímu mediálnímu tichu po pěšině přijde na řadu asi až v příštím roce.

 

Přesné datum premiéry ovšem známe v případě historického dramatu Toman od režiséra Ondřeje Trojana. Snímek půjde do kin 12. dubna v příštím roce a my se na něj velmi těšíme. Středobodem filmu je kontroverzní postava šéfa zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana (hraje Jiří Macháček), který byl jednou z ústředních postav poválečného vývoje Československa. Zajímavá postava, zajímavé téma a snad bude zajímavý i samotný film. Věříme, že ano. Už je potřeba trocha odlehčení. Dalším očekávaným filmem je pohádka Čertí brko, kterou natáčí Marek Najbrt (Protektor, Polski film). Mladý čert Bonifác dostane důležitý úkol od samotného Lucifera a v tu chvíli začíná jeho pozoruhodná cesta – za dobrodružstvím, za zkušenostmi a za láskou. Čertovské pohádky čeští tvůrci umí, takže se moc těšíme. Snímek s nabitým obsazením (Ondřej Vetchý, Jan Budař, Marek Daniel, Jan Cina, Judit Bárdos) se bude v českých kinech promítat na konci listopadu v příštím roce. A pak tu máme jedno thrillerové želízko v ohni. Jedná se o mysteriózní sci-fi psychothriller Důvěrný nepřítel od režiséra Karla Janáka (Snowboarďáci). Snímek založený na premise „až příliš chytrého domu“ sice není v celosvětovém kontextu nějak originální, avšak v tom českém ano. Jsme rádi, že u nás vzniká něco jiného než obvykle a myslíme si, že by to mohla být kvalitní a napínavá podívaná. Snímek vstoupí do kin v polovině března roku 2018 a v hlavních rolích se představí Vojtěch Dyk, Gabriela Marcinková a futuristický dům.

 

Dále tu ještě máme několik dalších nadějných filmů, které ale už nespadají do kategorie „může to být skvělé a přinejhorším to bude slušné“, nýbrž do kategorie „může to být koukatelné, ale může to být také kolosální katastrofa“. Jedná se o historické drama Milada (2.11. 2017), jehož první ohlasy jsou spíše podprůměrné, komedii Tátova volha (8.3. 2018), romantický thriller (?) Hastrman (9.4. 2018), kriminální komedii Ten, kdo tě miloval (2018) a pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, která bude rozhodně spadat mezi úspěšné a kvalitní filmy. Protože Strach a protože Trojan. 🙂 Opravdu se tedy máme na co těšit – plány českých filmařů jsou velmi ambiciózní a my jim budeme držet všechny palce, co máme. Ať světu zase jednou ukážeme, že to umíme i kvalitně.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář