15. Páteční podvečerní… o Kevinovi Spaceym

V souvislosti s nedávno vyšlou třetí sérií vynikajícího politického seriálu House of Cards, který pro nás představuje nejlepší televizní drama za poslední léta, jsme se rozhodli celou patnáctou Páteční podvečerní věnovat herci Kevinovi Spaceymu, který v tomto interesantním projektu herecky exceluje. Jeho bohatá herecká kariéra ovšem sahá ještě mnohem dál – Spacey natočil bezpočet skvělých filmů, zahrál si také v mnoha divadelních hrách, a stal se i hlavní tváří posledního Call of Duty. My se dnes zaměříme především na zajímavé milníky v jeho bohaté filmografii, která je doslova nacpaná množstvím jedinečných filmů, přičemž některé z nich se dnes už pyšní kultovním statusem, na čemž má právě Kevin Spacey nemalý podíl.

kevin spacey web1

Počátky kariéry Kevina Spaceyho (80.léta-1. polovina 90.let) jsou spjaté především s rolemi v divadelních hrách a s vedlejšími rolemi v méně známých filmem. Za zmínku z tohoto poměrně dlouhého a méně známého období stojí hlavně vynikající konverzační drama Konkurenti z roku 1992 a duo komedií Nezvaný host a Mezi žraloky z roku 1994. V tomto roce bylo Kevinovi už 36 let a byť už ukázal svůj velký herecký potenciál, tak pořád nepřicházela nějaká ta zásadní role ve velkém filmu či blockbusteru. S trochou smůly bychom o tomto pozoruhodném herci možná dnes ani moc nevěděli, ale naštěstí tomu tak nebylo a přisel zlomový rok 1995, v němž začala hvězda Kevina Spaceyho stoupat strmě vzhůru.

kevin spacey web 3

V tomto roce se totiž objevil ve vedlejších rolích ve vynikajícím katastrofickém dramatu Smrtící epidemie, také v impozantním noiru Sedm, ale hlavně v kultovním thrilleru od Bryana Singera Obvyklí podezřelí, v němž ztvárnil roli Rogera Kinta, za kterou následně dostal svého prvního Oscara. V dalších velmi plodných letech si Kevin zahrál hlavní role ve vynikajících kriminálních thrillerech L.A. – Přísně tajné a Vyjednavač, a také v legendárním dramatu Americká krása od režiséra Sama Mendese. Za roli spořádaného otce rodiny Lestera Burnhama, který si v tomto filmu prochází krizí středního věku, dostal Spacey svého druhého a zatím posledního Oscara.

kevin spacey web dalsi

První desetiletí nového milénia ukázalo nejen to, že je tento herecký chameleon schopný zahrát opravdu cokoliv, ale i to, že dokáže svou přítomností pozvednout jakýkoliv film na vyšší úroveň – Kevin Spacey se jednoduše stal garancí kvality. Jedněmi z nejzajímavějších hercových rolí z tohoto období bude pacient Prot ze sci-fi dramatu Svět podle Prota, profesor David Gale z kriminálního dramatu Život Davida Galea, ikonický záporák Lex Luthor z komiksovky Superman se vrací či další profesor Micky Rosa ze slušné oddechovky zabývající se blackjackem Oko Bere. Za pozornost také rozhodně stojí Spaceyho účast v komorním sci-fi od Duncana Jonese Moon, v němž propůjčil svůj podmanivý hlas umělé inteligenci GERTY, která promlouvala k osamělému kosmonautovi Samovi Rockwellovi.

kevin spacey web4

 

V posledních letech Spacey moc filmů nenatočil (např. komedie Šéfové na zabití 1 a 2 či drama o počátku velké finanční krize Margin Call), jelikož opětovně věnuje velké množství svého času divadlu, a také skvělému politickému seriálu House of Cards, ve kterém nás baví pro něj netradičně velmi zápornou rolí nekompromisního amerického politika Francise Underwooda. V budoucnu se toho na nynějším stavu věcí nejspíše moc nezmění, s jistotou můžeme očekávat pokračování Spaceyho angažmá v House of Cards, účast v divadelních hrách a občasnou roli v nějakém tom filmu, například v historické komedii Elvis & Nixon. Nic se určitě ani nezmění na tom, jak oblíbeným, žádaným a nadaným hercem Kevin Spacey je – mě osobně například v žádném jeho filmu či jiném projektu nezklamal a troufnu si říct, že podobně to vidí nejen všichni jeho fanoušci, ale i drtivá většina filmových recenzentů a kritiků. Máme Tě všichni rádi Kevine! 🙂

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář