Do našich luhů a hájů již zavítal pestrobarevný a sychravý měsíc listopad, a tudíž máme nejvyšší čas na pravidelný rekapitulační díl Páteční podvečerní, kterým načneme druhou stovku našich pravidelných pátečních článků. Dnes to bude především o filmech a seriálech. Jejich zástupci mají v říjnu tradičně silné zastoupení a je tedy z čeho vybírat, ale prostor dostanou i některé zajímavé knihy. Na závěr vám jako obvykle nabídneme výhledové okénko na ty nejočekávanější nadcházející tituly. No prostě klasická dávka inspirativního čtení na páteční večer či na víkend. 🙂
1. Doctor Strange
Moc lepších filmů, které patří do oblíbených žánru typu dobrodružná fantasy či akční sci-fi jsme letos ještě neviděli. Vlastně téměř žádný. Snímku není co vytknout – je vtipný, zábavný, má dobré tempo, skvělého Benedicta Cumberbatche v hlavní roli, a navíc ještě okouzlí magickým audiovizuálem a potěší i několika originálními nápady. O moc lepší už to být nemůže – bez debaty letošní nejlepší marvelovka a rozhodně i letošní nejlepší vysokorozpočtový blockbuster (Deadpoola řadíme do nízkorozpočtových blockbusterů… 🙂 ).
Doctor Strange: minirecenze
2. Penny Dreadful
Mnozí seriáloví tvůrci by si zde měli vzít příklad. Někdy (vlastně většinou) je totiž lepší divákovi nabídnout tři obsahem nabité sezóny namísto deseti slušných sezón vycpaných tunami seriálové vaty. Přesně to je totiž případ hororového dramatu Penny Dreadful. Jedná se o multižánrové dílo se spoustou rozličných přesahů, které divákovi nabídnou hodně. Podněty k zamyšlení, poučení či silný prožitek. Pokud si říkáte seriálový fanda, tak tento titul prostě musíte vidět – jeho kvalita je příliš vysoká, než abyste ho mohli přehlížet. Popravdě jsme vůbec nečekali, že se z „konvenčního hororového seriálu“ vyklube jedno z nejkomplexnějších televizních děl posledních let.
Penny Dreadful: minirecenze
3. Anthropoid
Nové filmové zpracování atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha se rozhodně povedlo a nikterak nezaostává ani za slavným československým filmem Atentát. Režie, herecké výkony i dobové vyobrazení je na velmi vysoké úrovni. Proč tedy nezavzpomínat na naši historii a hrdinské činy československých vlastenců. Jen je trochu škoda, že nám vše musel připomenout nadaný britský režisér (Sean Ellis) a ne nějaký český tvůrce.
Anthropoid: minirecenze
4. Jak život napodobuje šachy: Garri Kasparov
Fenomenální šachista napsal několik knih, ale tato je podle nás nejvíce vhodná i pro šachové laiky. Rozhodně může dopomoci k pochopení myšlení takového velikána jakým Garri Kasparov bezpochyby je. Celkově je kniha psána čtivě a například popis jeho dětství jasně dokládá, co všechno musel šachům mladý Garri obětovat. Kdo se alespoň trochu o šachy zajímá, tak ten by neměl tuto zajímavou knihu přehlédnout.
Jak život napodobuje šachy: minirecenze
5. Hell on Wheels
Něco pro pravé westernové fajnšmejkry. Pět sérií rozmáchlého příběhu z Divokého západu je doslova lemováno potem, slzami a krví. 😀 Když vezmeme v potaz charizmatického hlavního hrdinu, který je vším, jen ne toporným stereotypním pistolníkem s kolty nízko u pasu, tak už nám k pravé westernové nirváně opravdu mnoho nechybí. Ti s nadměrným množstvím přebytečného času se mohou s vervou pustit do sledovacího maratónu. Avšak pozor! Bude to velmi drsný a nelítostný závod. Jak se ostatně na Divoký západ sluší a patří…
Hell on Wheels: minirecenze
Přesuňme se k titulům, které se nevešly do topky. V říjnu jsme recenzovali spoustu filmů a mnoho z nich bylo naštěstí i kvalitních. Doporučujeme Vám podívat se na válečné drama od Netflixu Siege of Jadotville s Jamiem Dornanem v hlavní roli, a také na historický epos z Americké občanské války Free State of Jones, v němž zase exceluje Matthew McConaughey. Za pokus definitivně stojí í akční thriller Jack Reacher: Nevracej se s Tomem Cruisem v hlavní roli a ani dobrodružný thriller Nerve: Hra o život není špatný. Každý nechť si vybere podle vlastních preferencí a libosti. 🙂 Co se seriálů týče, tak nás potěšila především dramatická novinka Quarry, která vyobrazuje extrémně obtížnou adaptaci amerického válečného veterána v americké společnosti v šedesátých letech minulého století. Z recenzovaných knih vřele doporučujeme i poutavou biografii věhlasného atleta Usaina Bolta nazvanou příznačně Rychlejší než blesk.
V listopadu nás toho čeká poměrně dost. Ve filmovém světě v tomto měsíci hrají prim především žánrovky a menší autorské projekty, což lze pouze kvitovat s povděkem. Nás nejvíce zajímá sci-fi drama Příchozí, válečný film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (oba od 10.11.) a ještě i thriller Noční zvířata (24.11.). Z listopadových seriálů si zase nenecháme ujít historickou novinku od Netflixu The Crown (od 4.11.), třetí sezónu výtečného psychologického dramatu The Affair (20.11.), a také novou řadu oblíbených Gilmorových děvčat (25.11.), kterou nám dodá milovaný Netflix. No a hodláme i hrát. Druhé díly herních blockbusterů Dishonored (11.11.) či Watch Dogs (15.11.) jistě budou moct za nějakou tu probdělou noc. Dnešní obsah je již vyčerpán. Mějte se fajnově a u příští Páteční podvečerní opět na počtenou!
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře