10. Páteční podvečerní… o deseti nejlepších filmech Ala Pacina

Vítejte u jubilejní desáté Páteční podvečerní, ve které Vás seznámíme s nejlepšími filmy matadora Ala Pacina. Tento herecký démon, kterého milují jak diváci, tak i kritici, o čemž svědčí 15 nominací na Zlatý glóbus (5 proměněných) a 8 nominací na Oscara (1 proměněná), má ve své filmografii bezpočet skvělých filmů, přičemž mnoho z nich má už dnes kultovní status. Al Pacino=mafián. Troufnu si tvrdit, že toto spojení má zafixováno mnoho diváků a náš výčet to jen potvrzuje, ale často Al hraje také správné nesmlouvavé policisty a jednou ztvárnil dokonce i samotného satana. Takže to bylo pár slov úvodem, a teď už se podívejme na samotný žebříček.

carlito 1

1. Carlitova cesta  trailer

Excelentní film. Legendární gangsterka od Briana De Palmy o návratu oldschool mafiána Carlita Briganteho z vězení do ulic, na kterých se mnoho věcí už změnilo. Hereckému koncertu Pacina zdatně sekunduje výborný Sean Penn v roli právníka Kleinfelda. Jeden z nejlepších filmů devadesátých let.

2. Kmotr  trailer

Kultovní film od režiséra Francise Forda Coppoly a zároveň jeden z prvních Pacinových filmů, v němž ukázal svůj velký herecký potenciál. Pokud někdo Kmotra náhodou ještě neviděl, tak to rychle napravte… tomuto filmu bych se totiž vůbec nebál přiřadit přízvisko „geniální“.

3. Nelítostný souboj  trailer

Jedni z nejlepších světových herců se potkali v nejlepším fimu režiséra Michaela Manna. Tenhle téměř tříhodinový vypjatý souboj Vám po celou stopáž nedá vydechnout. Scéna přepadení banky, považovaná za nejlepší akční sekvenci všech dob, je jedním slovem famózní.

4. Kmotr 2  trailer

Francis Ford Coppola podruhé a opět na jedničku s hvězdičkou. Tří a půl hodinový mafiánský epos o životě rodiny Corleonů, v němž si Pacino zahrál tentokrát hlavní roli Michaela Corleona, ve které je jako už tradičně výborný.

5. Zjizvená tvář  trailer

Asi nejdrsnější gangsterka všech dob. Skutečně velmi syrový a brutální film o cestě kubánce Tonyho Montany k moci. Jedná se o první Pacinovu spolupráci s režisérem Brianem de Palmou. Film je nabitý množstvím perfektně vygradovaných scén, přičemž samotný závěrečný útok na Tonyho dům je nepochybně třešničkou na dortu.

 

godfátr

6. Ďáblův advokát  trailer

Další ikonická Pacinova role. A to role přímo ďábelská, jelikož ztvárnil samotného satana, který chce lépe poznat svého syna právníka Lomaxe (Keanu Reeves). Oba pánové podávají vynikající herecké výkony, které ještě umocňují celkovou kvalitu tohoto působivého mysteriózního a atmosferického thrilleru.

7. Kmotr 3  trailer

Sice se jedná o nejslabší film z kmotrovské trilogie, ale pořád to je vysoce nadstandardní gangsterka, která důstojně zakončuje tuto jedinečnou ságu. Pacino opět předvádí skvělý herecký výkon, přičemž rozhodně zaujme také mladý Andy Garcia v roli Corleonova nástupce Manciniho.

8. Vůně ženy  trailer

Na poosmé to konečně s tím Oscarem Alovi vyšlo! Nutno dodat, že naprosto oprávněně, a to za roli slepého plukovníka Franka Sladea, který opět najde chuť do života s pomocí mladého opatrovníka Charlieho v tomto dojemném dramatu.

9. Insomnie  trailer

A pro změnu další ukázka rozsáhlého Pacinova hereckého rejstříku. Role losangeleského detektiva Dormera, který trpí nespavostí, a zároveň je povolán k vyšetření případu na daleké Aljašce, kde je zrovna polární den, mu sedla na výbornou.

10. Krycí jméno Donnie Brasco  trailer

Deset filmů našeho žebříčku uzavírá tato gangsterka z roku 1997 od režiséra Mikea Newella. Al Pacino ztvárnil roli mafiánského bosse Ruggierra, do jehož organizace tajně proklouzne agent FBI Pistone, kterého ztvárnil mladý Johnny Depp. No a spojení těchto dvou herců je lahůdkové, stejně jako samotný film.

pacino end

 

Při pohledu na těchto deset filmů si říkám, co by asi jen dala drtivá většina všech herců za takto bohatou filmografii. Asi by i možná upsali duši ďáblu. 🙂 A to se paradoxně ještě mnoho skvělých Pacinových filmů do žebříčku nevešlo. Není už moc co dodat, jen asi to, že pokud jste některé z výše zmíněných filmů ještě neviděli, tak vězte, že o hodně přicházíte. Jedná se totiž zpravidla o klenoty světové kinematografie, které Al Pacino svým herectvím vždy ještě nějak obohatil. Je to jeden z mála herců, kteří snad nikdy neměli během herecké kariéry nějakou slabší chvilku a je na ně vždy spoleh. A zo to ti Ale, stejně jako za všechny ty skvělé filmy, děkujeme.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář